A Tiszaújvárosi Rendőrkapitányság csalás gyanúja miatt ismeretlen tettesek ellen indított nyomozást, miután egy 80 éves helyi férfitől több mint 51 millió forintot szereztek meg megtévesztéssel. Az elkövetők napokon keresztül, egymásra épülő lépésekben csalták ki az összeget, különféle álindokokkal, hitelesnek tűnő szerepekben fellépve.
Az eset július 23-án kezdődött, amikor egy nő telefonon felkereste az idős férfit, és azt állította, hogy az illető 500 ezer forintot nyert egy online nyereményjátékon. A „szervező” a pénz kifizetésének feltételeként személyes adatok megadását, valamint egy szoftver telepítését kérte. A férfi ennek eleget tett, és hozzáférést adott számítógépéhez. Ezután a sértett (a csalók irányításával) több netbanki felületére is belépett, aminek következtében az elkövetők különböző ismeretlen számlákra utaltak el több millió forintot, beleértve a sértett devizaszámlájának átváltott és elvitt tartalmát is.
A történet azonban ezzel nem ért véget. Néhány nappal később egy másik férfi vette fel a kapcsolatot az idős emberrel, aki ezúttal rendőrnek adta ki magát. Azt állította, hogy a hatóságok „jelölt bankjegyeket” kívánnak átadni a sértettnek, ehhez azonban szükséges, hogy a férfi felvegye készpénzben a megtakarításait. A manipulációnak bedőlve a sértett 40 millió forintot vett magához, majd egy ismeretlen férfinak át is adta Tiszaújváros területén.
A rendőrség szerint az elkövetők különösen ügyes pszichológiai nyomásgyakorlással, több lépcsőben és több nap alatt tévesztették meg áldozatukat. A Tiszaújvárosi Rendőrkapitányság felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy semmilyen körülmények között ne adjanak ki banki adatokat telefonon, ne telepítsenek ismeretlen kérésére programokat a számítógépükre, és ne adjanak át készpénzt ismeretlen személyeknek – még akkor sem, ha azok rendőrnek vagy hivatalos személynek mondják magukat. Ha hasonló megkeresést kapnak, haladéktalanul értesítsék a rendőrséget.
Fotó: clevercontrol.com/illusztráció
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!
